Büszkék vagyunk, hogy magyarként a legnagyobb Európai Neurológia Szervezet, a European Academy of Neurology (EAN) Helsinkiben tartott éves Kongresszusán mutathattuk be a legújabb publikációnkat.

2018-ban Magyarországon több mint 145 ezren éltek Alzheimer-kórral.

A diagnózis felállítása lassú és a korai felismerést segítő rendszerek hiányoznak. Ennek a komplex problémának a megoldása kulcsfontosságú a betegek életminőségének javításában. Szükség van a diagnosztikai folyamatok gyorsítására, a korai felismerést segítő eszközök és módszerek kidolgozására.

A kutatásunk célja a magyar lakosság átfogó vizsgálata volt a demencia korai felismerésének elősegítése érdekében. Ehhez a PreDem Kognitivtesztek.hu nevű, mesterséges intelligencia alapú platformot fejlesztettük ki. A platformon 42711 tesztadatot gyűjtöttünk 261 résztvevőtől 2021.09.01.-2024.01.11. közötti időszakban.

Az elvégzett feladatok esetében egy egységes és normalizált értékelési rendszert dolgoztunk ki, amely lehetővé tette az egyes tesztek eredményeinek összehasonlítását. Az eredmények azt mutatják, hogy a platform képes megkülönböztetni a demenciával élőket és a kognitív zavarokkal küzdő betegeket az egészséges populációtól. A tesztek eredményeiből elvégzett vizsgálatok sűrűségfüggvényei jól mutatják, hogy a kognitív zavarok első tünetei már nagyon korán, akár 30 éves kor körül megjelennek, míg a férfiak esetében a tünetek megjelenése szignifikánsan magasabb az 50-60 éves populációban.

Köszönjük a Felhasználóknak és a PreDEM Team minden tagjának a sikereket!